טיפול בקלוניריט ב- ADHD / דר' עדי אדר
 

הסקירה מתבססת על מאמר שפורסם בחודש יולי :

The Role of Alpha 2 Agonists in the Attention Deficit/Hyperactivity Disorder Treatment Paradigm / Floyd R. Sallee, Medscape Psychiatry & Mental Health.  2008

התרופות השייכות לקבוצה של alpha 2 adrenergic agonists   הם הקלונידין (קלוניריט)  הנמצא בשימוש בארץ וכן גואנפצין
(guanfacine). הן מעודדות את הגירוי הפוסט-סינפטי של  רצפטורים אלפה2 וכן הפעלה של  המערכת הנוירו-אדרנרגית.
התרופות משפיעות על הקליפה של האיזור הקרוי prefrontal cortex   כלומר האיזורים המצחיים של המוח. כתוצאה מכך התרופות משפיעות על התנהגות, ההכרה, הקוגניציה (בתחומים של חוסר קשב, זיכרון עבודה), התנהגות (כגון התנהגות אימפולסיבית).
המחקרים הראשונים לגבי קלוניריט ב- ADHD בוצעו על ידי Hunt וחבריו.

Hunt RD, Minderaa RB, Cohen DJ. Clonidine benefits children with attention deficit disorder and hyperactivity: report of a double-blind placebo-crossover therapeutic trial. J Am Acad Child Psychiatry. 1985;24:617-629

לאחר ניתוח של המחקרים אשר בוצעו על השפעת קלונידין על הפרעת קשב וריכוז הומלץ כי התרופה תשמש כתרופת קו שני לטיפול ב- ADHD .

Connor DF, Fletcher KE, Swanson JM. A meta-analysis of clonidine for symptoms of attention-deficit hyperactivity disorder. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. 1999;38:1551-1559

הארכת פעילות התרופות המעוררות :

שימוש אפשרי בקלונידין הוא להאריך את הפעילות של תכשירי ריטלין קצר טווח. כלומר יש מקום במידה ורוצים להפחית את המינון של הריטלין קצר טווח לשלב אותו עם קלונידין. פחות מקובל לשלב קלונידין עם תכשירי ריטלין ארוכי טווח.

Palumbo DR, Sallee FR, Pelham WE Jr, Bukstein OG, Daviss WB, McDermott MP; THE CAT STUDY TEAM. Clonidine for attention-deficit/hyperactivity disorder: I. Efficacy and tolerability outcomes. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. 2008;47:180-188.

סיוע קשיי הרדמות:

לילדים ומבוגרים עם הפרעת קשב יתכנו קשיי הרדמות עם קושי בהרדמות, קושי בהתעוררות, ירידה במשך שעות השינה ועוד. כמובן שגם התרופות המעוררות יכולות לגרום לקשיי הרדמות.

Wilens TE, Biederman J, Spencer T. Clonidine for sleep disturbances associated with attention-deficit hyperactivity disorder. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. 1994;33:424-426

קלונידין משמשת כתרופה המסייעת לקשיי הרדמות של ילדים. למעשה התרופה ניתנת לא רק לילדים עם ADHD והיא מהווה את התרופה השנייה בשכיחותה בילדים לטיפול בהפרעות שינה!

Owens JA, Rosen CL, Mindell JA. Medication use in the treatment of pediatric insomnia: results of a survey of community-based pediatricians. Pediatrics. 2003;111:e628-635.

הגברת ההשפעה של תרופות מעוררות:

זהו למעשה השימוש השכיח ביותר של קלונידין לטיפול ב- ADHD בד"כ כאשר קיימות הפרעות נלוות כגון הפרעה מתנגדת-מתמרדת  (Oppositional defiant disorder ) או תסמונת טורט.    מכיוון שהמנגנוני פעולה של תרופת כגון ריטלין שונה ממנגנון הפעולה של לקלונידין ההשפעה של שתי התרופות גורם לשיפור בתגובה הטיפולית. מעניין לציין בנושא זה כי התרופה השנייה השייכת לקבוצה- גואנפצין - בעלת השפעה ספציפית על האיזור מצחי של המוח (Pre-frontal cortex ).

בעבודה של Palumbo  וחבריו הודגם כי שילוב של ריטלין וקלונידין הוא יעיל יותר מאשר הטיפול בריטלין בלבד.

Palumbo DR, Sallee FR, Pelham WE Jr, Bukstein OG, Daviss WB, McDermott MP; THE CAT STUDY TEAM. Clonidine for attention-deficit/hyperactivity disorder: I. Efficacy and tolerability outcomes. J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. 2008;47:180-188

טיפול בקלונידין ל- ADHD   כמונותראפיה (תרופה בודדת- לא בשילוב עם תרופות מעוררות):

מקובל כי הטיפול בקלונידין הוא בעיקר לריסון תסמינים של היפראקטיביות/אימפולסיביות  אך לא לתסמינים של חוסר קשב. זמן מחצית החיים של התרופה קצר ולכן הטיפול בתרופה זו מוגבל למצבים של הפרעה מתנגדת-מתמרדת ( (ODD , תסמונת טורט ובמצבים בהם אין תגובה לריטלין.

 
דף הבית 
אודות  
תהליך האבחון של הפרעת קשב 
מבחנים ממוחשבים  
שאלונים להורדה  
שאלונים לאבחון עצמי 
מאמרים 
עדכונים 
קטעי וידאו 
...אימרות כנף של 
...ולעתים העיניים דומעות 
לילדים ונוער 
פורום 
דרכי הגעה  
קישורים מומלצים 
צרו קשר  
 
כל הזכויות שמורות למכון אדר © 2008