ההמלצה העדכנית בנושא ביצוע א.ק.ג וטיפול בריטלין/ דר' עדי אדר
 

החודש מתפרסמת ההמלצה של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים -  American Academy of Pediatrics (AAP)  - המדגישה כי ביצוע שגרתי של א.ק.ג לפני התחלת טיפול בריטלין לא מוצדק!

ההמלצות של  AAP ושל ארגון הקרדיולוגים האמריקאי - American Heart Association (AHA)  - דומות אם כי ארגון הקרדיולוגי עדיין מדגיש יותר את נושא ביצוע הא.ק.ג מאשר ארגון רופאי הילדים.

ההמלצות של ארגון הקרדיולוגים כוללות:

  1. קבלת אנמנזה מפורטת (פרטים רפואיים) של הנבדק ומשפחתו לגבי מחללות לב במשפחה, מקרי מוות פתאומיים. זוהי המלצה בדרגה ראשונה כלומר חיונית.
  2. ביצוע א.ק.ג – זוהי המלצה בדרגה שנייה כלומר היא נתונה לשיקול דעתו של הרופא המטפל (רופא הילדים). אין צורך לעכב טיפול בריטלין עד ביצוע א.ק.ג!
  3. ניתן להשתמש בזהירות בתרופת מעוררות כגון ריטלין במקרים של מום לב מולד או הפרעות קצב לבביות וזאת תוך כדי השגחה של קרדיולוג.

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים וכן האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר מציינות כי שכיחות מוות פתאומי בילדים המטופלים בריטלין הוא מאורע מאוד נדיר ומתרחש בתדירות לא יותר גבוהה מאשר באוכלוסיה הרגילה הלא מטופלת בתרופות אלו!

שני הארגונים מציינים כי לא הוכח כי ביצוע א.ק.ג לפני התחלת הטיפול בעלת יעילות לזיהוי גורמי סיכון למוות פתאומי (כל "המהומה" סביב נושא זה החלה סביב הסכנה כביכול למוות פתאומי בקרב ילדים המטופלים בריטלין).

המסקנה הסבירה (שלי)  היא כי בכל מקרה של חשד או ידיעה לגבי מום לב, סיפור משפחתי של מחלות לבביות מגיל צעיר, מקרי התעלפות, הפרעות קצב לבביות – יש להתייעץ עם קרדיולוג ואף לשקול ביצוע א.ק.ג. וכן להתנות התחלת טיפול באישור של קרדיולוגי ילדים.

 
דף הבית 
אודות  
תהליך האבחון של הפרעת קשב 
מבחנים ממוחשבים  
שאלונים להורדה  
שאלונים לאבחון עצמי 
מאמרים 
עדכונים 
קטעי וידאו 
...אימרות כנף של 
...ולעתים העיניים דומעות 
לילדים ונוער 
פורום 
דרכי הגעה  
קישורים מומלצים 
צרו קשר  
 
כל הזכויות שמורות למכון אדר © 2008