חבלות ראש בגיל צעיר והתפתחות הפרעת קשב וריכוז בגיל מאוחר יותר/דר' עדי אדר
 

במאמר זה ניסו לבדוק את הקשר בין חבלת ראש בגיל צעיר להתפתחות בהמשך של הפרעת קשב וריכוז (1).

מחקרים קודמים העלו אפשרות שלא רק שילדים עם ADHD נוטים ליותר תאונות אלא שחבלת ראש יכולה לגרום להתפתחות משנית של (2) ADHD.

זהו עבודה רטרוספקטיבית על רישומים של 62 אלף ילדים באנגליה מתוכם 4.5% עם חבלת ראש לפני גיל שנתיים ו- 1.8% עם -1.8%.

עבודה זו התבססה על ההנחה כי קיים קשר בין חבלת ראש לבין הופעת הפרעת קשב בעתיד. הממצא הבולט הוא כי ילדים אלו בשכיחות כפולה לאבחון של ADHD מאשר אוכלוסיה ללא חבלה קודמת. מאידך גם לילדים עם כוויות בגיל צעיר שכיחות כפולה..... כלומר חבלת הראש לא מהווה גורם להתפתחות ADHD ופשוט יתכן וילדים אלו בעלי נטייה לתאונות שונות כולל בגיל צעיר.

יתכן וחבלות בגיל צעיר מהוות סמן להתפתחות עתידית של ADHD !

מחקרים שונים הדגימו שכיחות גבוהה של חבלות כנראה עקב התנהגות פעלתנית, נטייה לפעילות אתגרית ומסוכנת. (3).

מאמר זה מאוד מעניין כי הנושא של חבלת ראש והתפתחות עתידית של ADHD מהווה לעתים תכופות מקור למחלוקות משפטיות המנסות לקשר בין תאונה לבין תסמיני הפרעת קשב בהמשך. ברור כי חשוב במקרים כאלו לקבל נתונים על התנהגותו של הילד לפני החבלה וכמובן האם קיים סיפור משפחתי של ADHD.

במחקר זה לא נמצא קשר בין חבלת ראש בגיל מוקדם לבין שכיחות מוגברת של ADHD . עם זאת בצדק מציינים כותבי המאמר כי חשוב לבצע מחקר פרוספקטיבי בנושא זה כולל נתונים על סוגי חבלת ראש. עבודה כזו עשויה להיות בעלת משמעות רבה בתחום הרפואה המשפטית.

מה שברור הוא שילדים עם הפרעות קשב נוטים לפציעות, חבלות ותאונות ולמספר רב יותר של ביקורים בחדרי מיון- כלומר הפרעת קשב מהסוג של ADHD מהווה גורם סיכון רפואי לילדים אלו!

הפרעת קשב לא מהווה רק הפרעה למורים ("המורים רק רוצים שקט בכיתה") אלא חשיבות הטיפול בילדים אלו היא גם להבטיח את שלומם הפיסי ולהקטין את הסיכון לפציעתם. בשיקול הכולל של הצורך בטיפול תרופתי על הרופאים ובהחלט גם על ההורים לקחת בחשבון עובדה זו : טיפול תרופתי עשוי להפחית את הסיכון לפציעות וחבלות שונות בילדים אלו!


1.Heather T Keenan, Gillian C Hall, , Stephen W Marshall, Early head injury and attention deficit hyperactivity disorder. BMJ 2008;337

2.Levin H, Hanten G, Max J, Li X, Swank P, Ewing-Cobbs L, et al. Symptoms of attention-deficit/hyperactivity disorder following traumatic brain injury in children. J Dev Behav Pediatr 2007;28:108-18.

3. Brehaut JC, Miller A, Raina P, McGrail KM. Childhood behavior disorders and injuries among children and youth: a population-based study. Pediatrics 2003;111:262-9  

דף הבית 
אודות  
תהליך האבחון של הפרעת קשב 
מבחנים ממוחשבים  
שאלונים להורדה  
שאלונים לאבחון עצמי 
מאמרים 
עדכונים 
קטעי וידאו 
...אימרות כנף של 
...ולעתים העיניים דומעות 
לילדים ונוער 
פורום 
דרכי הגעה  
קישורים מומלצים 
צרו קשר  
 
כל הזכויות שמורות למכון אדר © 2008