הפרעת קשב לא מאובחנת במבוגרים עם הפרעות פסיכיאטריות/דר' עדי אדר
 

במאמר של ברקלי וחבריו המתפרסם החודש נדון אספקט חשוב של טיפול בהפרעות קשב מבוגרים.

למבוגרים רבים עם הפרעות פסיכיאטריות גם הפרעת קשב וריכוז. לעתים ההפרעה הפסיכיאטרית ממסכת את תסמיני הפרעת הקשב ולכן תסמיני הפרעת הקשב לא מטופלים.

 ADHD שכיח במבוגרים עם הפרעות כגון חרדה, דיכאון, קושי בויסות תגובות ((impulse-control disorders   התמכרות לסמים.

לעתים קשה לאבחן בקבוצה זו את הפרעת הקשב. קיימת חפיפה בין התסמינים של הפרעתם הפסיכיאטרית לבין תסמיני ה- ADHD . חלקם מתקשים לתאר את זמן התחלת הסימפטומים שלהם (האבחנה של ADHD "דורשת" התחלת סימפטומים בגיל הילדות). לעתים תסמיני ADHD מוסברים כתגובה חלקית לטיפול בהפרעה הפסיכיאטרית ולא כהפרעה ראשונית הדורשת טיפול שונה.
לכן ההמלצה במקרים אלו לטפל תרופתית גם ב- ADHD .

ברור כי טיפול זה מחייב מקצועיות, מיומנות וזהירות כי טיפול בתרופות מעוררות למשל עלול לעתים להחמיר מצבים חרדתיים או דיכאוניים. מאידך יתכן וטיפול תרופתי עלול דווקא להקל על תסמינים אלו.

לכן יש לחשוד באפשרות של ADHD במבוגרים עם הפרעה פסיכיאטרית ובמיוחד באלו אשר לא מגיבים לטיפול הניתן להפרעתם הפסיכיאטרית. יתרה מכך אין להימנע מטיפול בתרופות מעוררות גם בקבוצה זו אם כי חייבים להיות ערניים לאפשרות של החמרת מצבם הרגשי ובהתאם לשקול את המדיניות הטיפולית.


Barkely RA, Brown TE. Unrecognized Attention- Deficit/Hyperactivity Disorder in Adults Presenting with Other Psychiatric Disorders. CNS Spectr. 2008 Nov;13(10):997-984.

דף הבית 
אודות  
תהליך האבחון של הפרעת קשב 
מבחנים ממוחשבים  
שאלונים להורדה  
שאלונים לאבחון עצמי 
מאמרים 
עדכונים 
קטעי וידאו 
...אימרות כנף של 
...ולעתים העיניים דומעות 
לילדים ונוער 
פורום 
דרכי הגעה  
קישורים מומלצים 
צרו קשר  
 
כל הזכויות שמורות למכון אדר © 2008