השפעה של ריטלין על זיכרון עבודה/דר' עדי אדר
 

זוהי עבודה מעניינת המצטרפת לעבודות קודמות התומכות בשינויים אנטומיים ופיזיולוגיים במוח של ילדים עם הפרעת קשב לבין ילדים ללא הפרעה זו.

לילדים עם ADHD זיכרון עבודה נמוך ונושא זה הודגם במספר עבודות..

ריטלין משפר את הקשיים הקוגניטיביים הכרוכים בזיכרון עבודה.

זיכרון עבודה - היכולת לשמר ולתפעל מידע למשך זמן קצר. החזקה ותפעול של אירועים, ארגון זמן, למידה מטעויות והימנעות מהן, ושימוש במידע לתכנון תגובות.

המחקר הנוכחי מתייחד בכך שבנוסף להשוואת ביצוע של משימה קוגניטיבית נעשתה במקביל גם בדיקה הדמייתית מוחית. במחקר זה על 14 בנים עם ADHD לעומת 12 ללא ADHD נעשו בדיקות הדמיה מיוחדות - functional magnetic resonance imaging (fMRI) .

הבדיקה בוצעה פעמיים עם טיפול תרופתי וללא טיפול תרופתי. הבדיקה בוצעה באמצעות מבחנים מילוליים. הילדים אשר טופלו תרופתית ביצעו את המבחן בצורה דומה לילדים "הבריאים" ובאופן ברור טוב יותר מאשר אלו אשר לא טופלו תרופתית! כלומר התרופה משפרת יכולות קוגניטיביות .

בבדיקות ההדמיה ניתן היה לראות הפעלה של איזורים ספציפים במוח (נצפתה הפעלה של איזורים פרונטלים ופריאטלים) גם בילדים ללא הפרעת קשב וגם בילדים עם ההפרעה. בילדים הבריאים הפעלת האיזורים הייתה חזקה יותר . במעניין כי בילדים עם ADHD האונה השמאלית פחות הגיבה בהשוואה לקבוצת הביקורת..

כלומר בדיקת ההדמיה הדגימה שינויים בהפעלת איזורים מוחיים במשימות הכרוכות בזיכרון עבודה מילולי בין קבוצת הביקורת.

לילדים עם ADHD . מתן התרופה שיפר בפועל את הביצוע של המשימה אך לא נצפה שינוי בהפעלת האיזורים המוחיים בין קבוצת הילדים אשר טופלו תרופתית לקבוצה ללא טיפול תרופתי כלומר ה- fMRI לא הצליח להראות הבדל בין הילדים אשר טופלו תרופתית לבין אלו אשר לא טופלו.

למעשה מחקרים אלו והמחקר הגנטי של ASDHD הם העתיד המחקרי של הפרעה זו לאפיון מדויק יותר ולהוכחת הבסיס האנטומי והתורשתי שלה ולכן כל מחקר בתחום זה מוסיף נדבך ידע נוסף ומפזר עוד חלקים מענן אי הוודאות אשר עדיין אופף הפרעה זו.


Kobel M, et al. Effects of methylphenidate on working memory functioning in children with attention deficit/hyperactivity disorder. Eur J Paediatr Neurol. 2008 Dec 2

דף הבית 
אודות  
תהליך האבחון של הפרעת קשב 
מבחנים ממוחשבים  
שאלונים להורדה  
שאלונים לאבחון עצמי 
מאמרים 
עדכונים 
קטעי וידאו 
...אימרות כנף של 
...ולעתים העיניים דומעות 
לילדים ונוער 
פורום 
דרכי הגעה  
קישורים מומלצים 
צרו קשר  
 
כל הזכויות שמורות למכון אדר © 2008