הפרעת קשב וריכוז – ADHD – במבוגרים


חלק שני : אפידימיולוגיה של הפרעת קשב/דר' עדי אדר

ככל שמתפרסמים עבודות על שכיחות הפרעת קשב במבוגרים מתברר מימדי ההפרעה ושכיחותה בקבוצת גיל זו.

 

כך למשל בעבודתם של פראון וחבריו (1) נמצא כי מחצית מהילדים המאובחנים כ- ADHD  ימשיכו עם תסמינים שונים של ההפרעה גם בבגרותם.

 

לכן אם שכיחות הפרעת קשב בילדים מוערכת 5-8% אז שכיחות ההפרעה במבוגרים היא 4% ואכן נתון זה מופיע גם בעבודות נוספות.

 

העבודה החשובה בנושא זה היא המחקר הגדול של קסלר וחבריו (2). מחקר זה המכונה National Co-morbidity Survey Replication (NCS-R) כלל מעל 9000 מבוגרים גילאי 18-44 שנים. המחקר התבסס על שאלונים שבדקו שכיחות של תחלואה נפשית של מספר הפרעות כולל ADHD  . 70% מהמבוגרים דיווח כי התסמינים של ההפרעה המשיכו אצלם בבגרותם!

 

מחקר נוסף של ברקלי וחבריו (3) מצא שכיחות של 4% במבוגרים ונתון דומה נמצאה גם בעבודתו של היילגנסטיין (4).

 

במחקר של קסלר נמצאה שכיחות מוגברת של ההפרעה בגברים, רמת השכלה נמוכה יותר, קשיים תפקודיים משפחתיים כולל גירושין, שכיחות גבוהה יותר של אבטלה.

נתונים מאוד מעניינים בעבודה זה התייחסו לתחלואה נלווית. בהתייחס לשכיחות ההפרעות (prevalence) המצטברת במהלך החיים :

Anxiety – 59%  - חרדה

Mood disorder (45%) – הפרעות מצבי רוח, דיכאון, הפרעה דו-קוטבית, דיספוריה, דיסטימיה

Impulse disorder (antisocial personality, oppositional defiant conduct, and intermittent explosive disorder) (70%) – הפרעותת ויסות,, אישיות אנטי-סוציאלית, הפרעה מתנגדת-מתמרדת, התקפי זעם חוזרים ונשנים.

Substance abuse (36%)- שימוש בסמים

 

הנתונים מרשימים עוד יותר אשר בוחנים שכיחות הפרעות פסיכיאטריות מצטברות במהלך החיים (89%) כאשר 67% דיווחו על הפרעה פסיכיאטרית במהלך 12 החודשים שקדמו לראיון .

 

למעשה מדובר בשיעורי תחלואה מאוד גבוהים כאשר למעשה מחקרים כאלה חושפים  תחלואה גבוהה אשר בחלקה לא מדווחת מכיוון שלא כל  המבוגרים הסובלים מתחלואה נפשית פונים לקבלת עזרה רפואית.

במחקר זה נבדקה הפגיעה התפקודית במבוגרים עם  ADHD ונמצאו נתונים מעניינים כאשר מצד אחר רק אחוז מאוד קטן – 10% - טופלו עקב הפרעת קשב ומאידך נמצאו שיעורים גבוהים של אבטלה (16%), קשיים תפקודיים חברתיים, שיעור גבוה של מבקשים סיוע רפואי  עקב בעיות נפשיות או התמכרות (40%).

יש הסברים שונים לשיעור הגבוה של תחלואה במבוגרים עם ADHD ואחת הסיבות האפשריות היא שבעצם מדובר בהפרעה כרונית הקיימת מגיל צעיר הגורמת פגיעה תפקודית מתמשכת בתחומים שנים כולל חברתי. במובן מסוים המבוגרים "מתרגלים" במהלך השנים לקשייהם ולומדים להתמודד ולהסתדר איתם בצורה זו או אחרת וכן פחות פונים לרופא. לעומת זאת מצבים אחרים כגון דיכאון, חרדה יותר פתאומיים בהופעתם וגורמים לקשיים תפקודיים משמעותיים ולכן שיעור גבוה יותר של פנייה לקבל סיוע רפואי.

מעניים לבחון את שכיחות הפרעת קשב במבוגרים  במדינות שונות.

במחקר של פאיד (7) בעשר מדינות נבדקו קורב ל- 11500 מבוגרים גילאי 18-44 ש'. שכיחות ההפרעה הממוצעת  במבוגרים הייתה 3.4%. במדינות בעלות רמת הכנסה נמוכה דווח על שכיחות נמוכה יחסית של הפרעת קשב. מעניין כי בצרפת נמצאה שכיחות גבוהה של מעל 7% . גם במחקר זה נמצאה שכיחות גבוהה של גירושין, תת השגיות לימודיות, קשים שונים במקומות עבודה.

גם במחקר הבין לאומי נמצאה שכיחות גבוהה של תחלואה נלווית. 25% מהם עם הפרעות שונות במצבי רוח (כולל דיכאון, הפרעה דו-קוטבית ועוד), מעל 30% עם חרדה ו- 12% עם הפרעת התמכרות.

שוב בלט הפער בין השיעור הפניה לעזרה רפואית בגלל תחלואה נלווית לבין השיעור הנמוך של פניה עקב תסמיני הפרעת קשב  - ארה"ב (13%, ספרד (3%!), מקסיקו (1.3%!).

לסיכום –

1.      השכיחות של הפרעת קשב במגורים היא כ- 4%.

2.      זוהי הפרעה המשפיעה של תחומים שונים של חיינו כולל בתחום המשפחתי, התעסוקתי, הרגשי.

3.      למרות הפגיעה התפקודית המשמעותית עדיין מיעוטם של המבוגרים פונים לעזרה רפואית עקב ADHD  לעומת שיעור גבוה יותר של פנייה  לרופא עקב הפרעות אחרות כגון חרדה, דיכאון.

4.      מסקנה נוספת היא שחשוב מאוד בכל חשד להפרעת קשב במבוגרים לחפש תחלואה נלווית ולחפש פגיעה אפשרית בתחומים שונים . זהו עיקרון חשוב ביותר העשוי לסייע לטיפול רפואי נכון ולקביעת תוכנית טיפולית בהתאם.

 
ביביליוגרפיה
 
1. Faraone SV, Biederman J, Mick E. The age-dependent decline of attention deficit hyperactivity disorder: a meta-analysis of follow-up studies. Psychol Med. 2006;36(2):159-165.

2. Kessler RC, Adler L, Barkley R, et al. The prevalence and correlates of adult ADHD in the United States: results from the National Comorbidity Survey Replication. Am J Psychiatry. 2006;163(4):716-723.

3. Barkley RA, Murphy KR, Kwasnik D. Motor vehicle driving competencies and risks in teens and young adults with attention deficit hyperactivity disorder. Pediatrics. 1996;98(6 pt 1):1089-1095.

4. Heiligenstein E, Conyers LM, Berns AR, Miller MA. Preliminary normative data on DSM-IV attention deficit hyperactivity disorder in college students. J Am Coll Health.1998; 46(4):185-188.

5. Fayyad J, De Graaf R, Kessler R, et al. Cross-national prevalence and correlates of adult attention-deficit hyperactivity disorder. Br J Psychiatry.2007;190:402-409. .

 

לרוש העמוד
 
דף הבית 
אודות  
תהליך האבחון של הפרעת קשב 
מבחנים ממוחשבים  
שאלונים להורדה  
שאלונים לאבחון עצמי 
מאמרים 
עדכונים 
קטעי וידאו 
...אימרות כנף של 
...ולעתים העיניים דומעות 
לילדים ונוער 
פורום 
דרכי הגעה  
קישורים מומלצים 
צרו קשר  
 
כל הזכויות שמורות למכון אדר © 2008