הפרעת קשב וריכוז – ADHD

Strattera, or Atomoxetine

 

הסטרטרה מהווה משב רוח מרענן בשדה הדי שמרני של תרופות לטיפול ב- ADHD . החידוש העיקרי שבתרופה זו היא בהיותה לא שייכת לקבוצת התרופות המעוררות (סטימולנטים) כמו ריטלין. היא נחשבת למעכבת קליטה מחודשת של החומר נוראפינפרין באזורי מפגש עצביים. כתוצאה מכך רמת חומר זה עולה והיא בעלת השפעה חיובית בשיפור תסמינים של קשב, אימפולסיביות ופעילות יתר.

התרופה לא מסווגת בעלת פוטנציאל להתמכרות ולכן צפוי שלא יהיה ה"הטרטור" הכרוך כיום ברישום תרופות לילדים ומבוגרים עם ADHD .

יתרון נוסף חשוב הוא בהעדר הסטיגמה והמוניטין הרעים שצבר הריטלין (שלא בצדק) ובכך מאפשרת תרופה זו פתיחת "דף חדש" להורים אשר חוששים ממתן תרופות מעוררות לילדיהם.

בעבודה שבוצעה על כ- 200 ילדים אשר טופלו או בריטלין או בסטרטרה נמצאה יעילות דומה עם שתי התרופות.

מבחינת תופועת הלוואי השכיחות ניתן להזכיר אי נוחות בטנית, ירידה בתאבון, בחילה, הקאה, יובש בפה, סחרחורת, עייפות ותנודתיות במצבי רוח. תוארו גם מקרי פריחה עורית.

התוויות נגד לטיפול בתרופה כוללים:

רגישות מוכחת לתרופה

מחלת עיניים (גלאוקומה)

שימוש בתרופות מסוימות (מעכבי MAO )

לחץ דם גבוה או נמוך

יש לציין כי התרופה הוכרזה על ידי האגודה האמריקאית לפסיכיאטריה של הילד ( The American Academy of Child and Adolescent Psychiatry (AACAP), ) כתרופת קו ראשון לטיפול ב- ASDHD .

התרופה ניתנת במנה אחת או שתיים ליום כאשר אין שלבור את הקפסולה (ויש בכך בעיה בילדים צעירים המתקשים לבלוע תרופות).

ברצוני לציין כי אין לי ניסיון בטיפול עם תרופה זו ואני מניח כי אתם מטופלים במסגרת המחקר המתבצע בבית חולים וולפסון (ע"י דר שגיא) וכללית נראה כי יעילות התרופה דומה לריטלין. תופעות הלוואי לא שונות באופן משמעותי אך היתרונות הגדולים נעוצים בסיווג התרופה לא עם פוטנציאל להתמכרות, לא מגבירה טיקים וללא עננה כבדה של סטיגמה.

1Atomoxetine and methylphenidate treatment in children with ADHD: a prospective, randomized, open-label trial. Kratochvil CJ - J Am Acad Child Adolesc Psychiatry - 01-Jul-2002; 41(7): 776-84

המציאות פעם הייתה פשוטה מאוד, ילדים שלא רצו ללמוד נשרו בגיל צעיר מבית הספר, למדו מקצוע או מקצועות תוך שהם מתגלגלים מתעסוקה אחת לאחרת.... איך אני יודע את זה? פשוט מאוד הם באים כיום עם ילדיהם לאבחון אצלי... אני רואה את הדוק הרטוב שמופיע בעיניהם במהלך הפגישה, את תחושת ההחמצה, את התת השגיות ולבסוף הם שואלים אותי בקול מבויש – דר', גם אני יכול לעבור אבחון?

קיים תחום שאנחנו מנסים לטאטא אותו או להפחית מחשיבותו וזאת במטרה להגן על ההורים. אני מתכוון שלא תמיד אנו מביאים לידיעתם את המהלך בהתבגרות של ילדים עם ADHD . גם עכשיו אני לא רוצה לדון בסטטיסטיקה ואחוזים אך שיעור מצבים פסיכיאטרים שונים כולל חרדה, דיכאון, הפרעת התנגדות ( Oppositional defiant disorder ) והפרעת התנהגות ( Conduct disorder ) , נטייה להתאבדויות, התמכרות לסמים, תאונות דרכים – מצבים אלו ואחרים הם בשכיחות גבוהה יחסית באוכלוסיה זו והם גבוהים בצורה ברורה באוכלוסיה של ילדים ומבוגרים אשר לא מטופלים טיפול תרופתי.

זהו נתון חשוב מעין כמוהו – כל הגורמים המנפנפים ברשימות אלו ואחרות של תופעות לוואי של ריטלין לא מצביעות לשם האיזון ההוגן על המשמעות לטווח הארוך של הפרעה זו כאשר היא לא מטופלת!!!

"לריטלין תופעות לוואי איומות, ההורים לא יודעים מה חשים ילדיהם, הילדים חשים נמלים אשר זוחלות להם על הגוף והם לא יודעים לתאר את ההרגשה, כל הילדים הרוצחים בארה"ב השתמשו בריטלין או בתרופות פסיכיאטריות אחרות"

אימרות שפר אלו נאמרו בתוכנית בערוץ 1 על ידי אלה שנר, יו"ר עמותת "מגן לזכויות אנוש בישראל" (אגב, מה זה השם הבומבסטי של הארגון? – קצת צניעות, ניתן לבחור שם הולם ופחות ראוותני!).

אלה שנר, מורה לשעבר במקצועה, משמיעה אמירות אלו לעתים תכופות תוך שימוש בביטויים קשים הגורמים לקהל הרחב תחושת פחד ובלבול. אם איני טועה היא שייכת לכת הסיינטולוגים אשר חרטו על דגלם איסור שימוש בתרופות פסיכיאטריות לבעיות נפשיות (להם יש פתרונות אחרים שהם שמחים להציע לכל דורש תמורת תשלום נאות).

הילדים לא יודעים לתאר מה שהם חשים? איזו מין הצהרה זו? איך ניתן לזלזל בילדים עד כדי כך? ילדים יודעים היטב לתאר את הרגשותיהם! האם ילד אשר חש כאבי ראש או חוסר תאבון או תחושות מוזרות אחרות לא יספר להוריו? ילדים הם יותר נבונים ממה שאלה שנר נוטה לייחס להם.

לגבי ה"ילדים הרוצחים" –זוהי כבר דמגוגיה בהתגלמותה! אני רוצה להציע לגברת שנר מלחמה חדשה – לאסור שימוש בחמצן ברפואה . הרי כל החולים המטופלים בטיפול נמרץ בבית חולים ברחבי העולם ואשר נפטרו במהלך אשפוזם טופלו גם בחמצן במהלך שהותם בבית החולים. מכאן המסקנה ברורה – החמצן גורם למוות. שומו שמיים !!! יש לאסור את השימוש בחמצן לפני שיהיה מאוחר מדי...

מה הדמגוגיה הסינטולוגית רוצה לשכנע – כי הריטלין גורם לילדים לרצוח? הרי ברור כי ילדים אלו סבלו מהפרעות נפשיות קשות וטופלו בתרופות שונות כדי לנסות ולהרגיעם – האם הם עשו את מעשי הטירוף שלהם בגלל התרופות או בגלל הפרעתם הנפשית? מי הביצה ומי התרנגולת? התשובה ברורה כמובן אלא אם רוצים לעשות מניפולציה מרושעת והפחדה של הורים.

לסיכום – לריטלין תופעות לוואי ככל תרופה. כללית תופעות הלוואי קלות בדרך כלל וברור כי הורים לא יתנו לילדיהם תרופות אשר גורמות להם הפרעה משמעותית לאורח חייהם. ילדים בהחלט יודעים לדווח על תחושותיהם וחשוב להקשיב להם ולתלונותיהם.

 

 

לרוש העמוד
 
דף הבית 
אודות  
תהליך האבחון של הפרעת קשב 
מבחנים ממוחשבים  
שאלונים להורדה  
שאלונים לאבחון עצמי 
מאמרים 
עדכונים 
קטעי וידאו 
...אימרות כנף של 
...ולעתים העיניים דומעות 
לילדים ונוער 
פורום 
דרכי הגעה  
קישורים מומלצים 
צרו קשר  
 
כל הזכויות שמורות למכון אדר © 2008