הפרעת קשב וריכוז – ADHD

מכתב ראשי האיגודים הרפואיים בארץ לעורך עיתון 'מעריב '.

 

אנו מצרפים תקציר של מכתב ראשי ההתאחדויות הרפואיות בארץ לעורך מעריב (ההדגשות אינן מופיעות במקור). הושמטו מספר קטעים מהמכתב והשארנו רק את חלקיו המתייחסים להבטים המדעיים של הטפול התרופתי.

26/03/2006

למר דנקנר עורך "מעריב"


שלום רב,

תגובה זו מייצגת את עמדתם של איגודי הרופאים בישראל בתחומים הבאים: רפואת ילדים, נוירולוגית ילדים, פסיכיאטרית ילדים והתפתחות הילד, איגוד רופאי הילדים, החברה הישראלית לפדיאטריה קלינית, החברה הישראלית לפדיאטריה אמבולטורית, האיגוד הישראלי לנוירולוגית ילדים, החברה הישראלית לרפואת ילדים התפתחותית והאיגוד הישראלי לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר, ונכתבת בשמם. הרופאים החברים באיגודים מדעיים אלו עוסקים באבחון טיפול ומעקב של כלל הילדים בישראל עם הפרעות וקשיים בתחומי הלמידה ההתנהגות הקשב והריכוז, החל מגיל הגן ועד לסיום הלימודים בבית ספר התיכון ולעיתים אף במהלך הלימודים הגבוהים באוניברסיטאות ובמכללות.


הפרעות קשב, ריכוז והתנהגות הן שכיחות ביותר.  מוכח במחקרים מדעיים ומבוקרים רבים שנעשו בכל העולם כי הן נגרמות כתוצאה מהפרעות תפקודיות במערכת העצבים המרכזית.
התרופות הניתנות במצבים אלו (ריטלין ,קונצרטה וכד') קיימות בשימוש עשרות שנים,
ומשמשות כטיפול סימפטומטי שאינו אמור ל"רפא" את הבעיה, אלא לסייע להתמודד עם עצם קיומה ולאפשר אורח חיים רגיל ותקין.


נושא הריטלין והשימוש בתרופה זו אכן נתון לויכוח, בעיקר בחוגים שאינם בעלי השכלה והכשרה רפואית. אולם, נכון להיום, אין תחליף אחר שהוכח במחקרים כיעיל ובטוח לשימוש . כל תרופה או חומר הניתנים לטיפול במצב בריאותי מסוים, חייבים כמובן להיבדק בצורה מבוקרת. כך גם לגבי תרופות להפרעת קשב וריכוז. כל תכשיר אשר מוצע לטיפול בהפרעה זו חייב להיבחן הן מבחינת היעילות והן מבחינת תופעות הלוואי שלו. הריטלין ונגזרותיו עמדו במבחנים אלו. לצערנו, אין תכשירים אחרים – לא ויטמינים ולא תוספי תזונה כלשהם אשר הוכחו כאמור כיעילים ובטוחים. הריטלין ונגזרותיה (ריטלין, ריטלין SR , ריטלין LA , קונצרטה), משמשות כתרופת הבחירה לטיפול בהפרעת קשב וריכוז. יש מקום לדאוג לשימוש מושכל בתרופה, לאחר אבחון מתאים, ולא לאפשר רישום של התרופה שלא לצורך, אולם מכאן ועד להאשמה החמורה, הדיבתית, השקרית, לפיה כביכול אנו  "מרמים" את ההורים וילדיהם המרחק הוא רב. אבוי לו לרופא "המרמה" את מטופליו. כל אמירה המרמזת אפילו בכיוון זה יש בה גדר לשון הרע ואיוולת גמורה.


כמו לכל תרופה אף לריטלין על צורותיה השונות תופעות לוואי, השכיחות ביניהן כוללות דיכוי תיאבון בעת ההשפעה של התרופה. כל יתר התופעות המוזכרות הינן נדירות, וממילא הפיכות לאחר הפסקת הטיפול.


ילדים אינם מתמכרים לריטלין. ניתן להפסיק את התרופה בשבתות ובימי חופשה מבית הספר
ללא כל תופעות "גמילה". על כן התייחסות לריטלין כתרופה ממכרת מעידה על בורות וחוסר ידע והבנה.
שימוש ממושך בריטלין אינו גורם להופעת סכיזופרניה ולצורך במתן תרופות אנטיפסיכוטיות .


יתכנו מצבים של ילדים אשר טופלו בריטלין עקב בעיות התנהגות קשב וריכוז ולימים יפתחו גם
הפרעות התנהגות אישיות או הפרעות פסיכיאטריות אחרות, אולם זאת ללא כל קשר מוכח
לריטלין,שניתן להם בגיל צעיר יותר.


מאחר ואחוז גבוה של הילדים הסובלים מהפרעת ריכוז וקשב, עלולים ללא טיפול מתאים להגיע להתמכרות לעישון, אלכוהול וסמים, הטיפול התרופתי המתאים רק מקטין סכנה זו .


חובתנו כרופאים בעת טיפול במצבים אלו לקבל פרטים מלאים ככל שניתן על אופי הבעיה המוצגת, ובמידה ומתקבלים נתונים על בעיות נלוות רלבנטיות לעניין כמו הפרעות שינה, בעיות שמיעה וכיו"ב לבדוק את הצורך בברור או בטיפול בהתאם. כך כמובן אנו נוהגים הלכה למעשה.
ניסיון להציג פתרונות גורפים אחרים תחת הטיפול התרופתי לכל הילדים עם בעיות קשב , ריכוז והתנהגות, הינו מטעה, ועלול לגרום לנזק משמעותי בראש ובראשונה לילד עצמו.


אנו עוקבים אחר כל הילדים המטופלים בתרופות אלו לאורך השנים, מתאימים את המינון לצרכים הטיפוליים, בודקים את הילדים באופן קבוע, מבצעים לעיתים בדיקות מעבדה נלוות, קשובים ועונים לכל בעיה המתעוררת במהלך הטיפול .


על ההשפעה החיובית, לעיתים הדרמטית, על תפקוד הילדים בתחומי הלמידה ההתנהגות
הקשב והריכוז יכולות להעיד אלפי משפחות שילדיהם מטופלים בתרופות אלו .בכבוד רב,

פרופ' מתי ברקוביץ, יו"ר חיפ"ק (רופאי הילדים בבתי החולים)

פרופ' אלי להט, יו"ר האיגוד לנוירולוגית ילדים

פרופ' אשר אור-נוי, יו"ר החברה הישראלית לרופאי ילדים התפתחותיים

ד"ר אסתי גלילי, יו"ר האיגוד הישראלי לפסיכיאטריה לילד ולמתבגר

פרופ' פרנסיס מימוני, יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים

ד"ר שמואל גור, יו"ר חיפ"א (רופאי ילדים בקהילה)

פרופ' אהובה גוליק, יו"ר האיגוד הישראלי לפרמקולוגיה קלינית

ד"ר יורם בלשר, יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל

 

 

לרוש העמוד
 
דף הבית 
אודות  
תהליך האבחון של הפרעת קשב 
מבחנים ממוחשבים  
שאלונים להורדה  
שאלונים לאבחון עצמי 
מאמרים 
עדכונים 
קטעי וידאו 
...אימרות כנף של 
...ולעתים העיניים דומעות 
לילדים ונוער 
פורום 
דרכי הגעה  
קישורים מומלצים 
צרו קשר  
 
כל הזכויות שמורות למכון אדר © 2008