הפרעת קשב וריכוז – ADHD

תכשירי ריטלין /דר' עדי אדר

 

הערה – נושא זה יורחב בתקופה הקרובה.

הטיפול התרופתי היעיל ביותר הנמצא בשימוש עשרות שנים הוא הריטלין ונגזרותיו (בישראל משווקים ארבעה תכשירים : ריטלין במינון של 10 מ"ג היעיל לפרק זמן של כארבע שעות, ריטלין SR 20 מ"ג היעיל לפרק זמן של 6-8 שעות וכן התכשיר החדש קונסרטה המשווק במינונים של 18 ו- 36 מ"ג והיעיל לפרק זמן של עד 12 שעות. התכשיר הרביעי בקבוצה זו הוא ריטלין LA ( Long acting ) המשווק בארץ במינונים של 20 מ"ג, 30 מ"ג ו-40 מ"ג ויעל לפרק זמן של 8-9 שעות.

ריטלין יעיל (בדרגות שונות) ב- 80% מהילדים הנוטלים אותו, השפעתו מיידית אך לטווח קצר ועם מיעוט תופעות לוואי הנסבלות היטב ע"י מרבית הילדים. תרופה זו מאפשרת למיליוני ילדים להשתלב במסגרות החינוכיות הן מבחינה אקדמית והן מבחינה חברתית-משפחתית .

קיימים שני תכשירים נוספים לטיפול בהפרעת קשב וריכוז : אדרל – Aderral וכן סטרטרה – Strattera . זוהי תרופה חדשה אשר לא שייכת לקבוצת התרופות הקודמות.

תחליפים תרופתיים לריטלין כוללים תרופות כגון קלוניריט, פמולין (אשר שיווקו בארה"ב נאסר לשימוש עקב נזק אפשרי בכבד), תרופות נוגדות דיכאון (כגון דפרקסן) וכן תרופות נוספות.

יש להדגיש כי ריטלין נמצאת בשימוש למעלה מ- 60 שנה (השימוש בה אף החל מ- 1937 ע"י צ'רלס ברדלי). בכך הופכת תרופה זו לאחת הותיקות ביותר בשימוש הרפואה, השורדת עד ימינו! למרות המחקרים הרבים לא נמצא לה תחליף יעיל יותר (וזאת בהתייחס לתרופות אחרות המוחלפות מדי מספר שנים ע"י "דור שני ושלישי " וכו')!!

מקובל לטפל בריטלין במנה אחת בבוקר לאחר ארוחת בוקר ועל פי צורך מנה נוספת בשעות הצהריים (במידה ויש פעילות הדורשת ריכוז גבוה של הילד כגון שיעורים או חוגים). ניתן לתת עד שלוש מנות ליום כאשר יש להימנע מלתת מנה בשעות הערב על מנת למנוע תופעה של קשיי הרדמות.

 

 

דף הבית 
אודות  
תהליך האבחון של הפרעת קשב 
מבחנים ממוחשבים  
שאלונים להורדה  
שאלונים לאבחון עצמי 
מאמרים 
עדכונים 
קטעי וידאו 
...אימרות כנף של 
...ולעתים העיניים דומעות 
לילדים ונוער 
פורום 
דרכי הגעה  
קישורים מומלצים 
צרו קשר  
 
כל הזכויות שמורות למכון אדר © 2008