הפרעת קשב וריכוז – ADHD

תכשירי ריטלין – הנחיות, תופעות לוואי /דר' עדי אדר

 

הנחיות קליניות בעת מתן ריטלין :

•  אין לתת אחרי 16:00 ע"מ למנוע קשיי הרדמות (בלילה).

•  ניתן לשמור את התרופה בטמפרטורת חדר.

•  יש לעקוב אחר אפשרות של הופעת תופעות לוואי: במינונים המקובלים כמעט ולא מדווחים תופעות לוואי להוציא תופעות של חוסר תאבון, לעתים בחילה או כאבי ראש. יש לזכור ריטלין היא תרופה מאוד בטוחה לשימוש כי התנאי להצלחת הטיפול הוא תחושה טובה וברור כי אם מופיעות תופעות לוואי יכולת הקשב והריכוז נפגמים וממילא הטיפול לא מצליח.

•  מבין תופעות הלוואי ניתן לציין (אם כי שוב מודגש כי כי בהחלט ייתכן כי לא תופענה כלל תופעות לוואי או שרק באופן חלקי ומתון):

- חוסר תאבון – תופעת לוואי שכיחה הנעלמת בדרך כלל לאחר תום השפעת התרופה.

- כאבי ראש.

- בחילה, כאבי בטן

- קשיי הרדמות

- יובש בפה

- עצבנות, אי שקט (בעיקר לאחר חלוף השפעת התרופה),

- טשטוש ראייה

- דופק מהיר, עליה בלחץ דם.

- פריחה בעור

- טיקים

- עצירה זמנית בגדילה אשר מתוקנת בהמשך. במחקרים לא נמצאה לאורך זמן השפעה על הגדילה בילדים המטופלים בריטלין. עם זאת וכאמצעי זהירות מומלץ מעקב כמצוין בסעיף ב' לעייל.

- מתוארים לעתים הפרעות במצבי רוח, דכדוך, הסתגרות, נטייה לבכי ובמקרים מאוד נדירים (שכיחות של אחד לאלף מטופלים) תוארו הפרעות פסיכאטריות כולל מחשבות דמיוניות, הזיות. מצבים אלו לא שכיחים אך חובה לעקוב אחר כל ילד המטופל תרופתית (ראה לעייל לגבי חוזר משרד הבריאות בנדון) ועל ההורים לדווח מיידית לרופא המטפל ולי אם הילד מדווח על תופעות כאלו. חשוב באופן כללי מדי פעם לתחקר את הילדים ולשאול אותם לגבי תחושות שונות שהם חשים במהלך נטילת התרופה.

•  הערה : אין דיווחים בספרות הרפואית על התמכרות של ילדים לריטלין!! (לפחות לי לא מוכר).

•  ניתן לתת מנה שניה גם בצהריים אך לא לחרוג ממנה יומית כוללת לפי מינון של מ"ג/ק"ג . (במקרים יוצאי דופן ניתן להגיע למינון של 2 מ"ג לק"ג). מקסימום מינון יומי לילדים 40-50 מ"ג.

•  ניתן לא לטפל בסופי שבוע ובתקופות של חופש (כולל חופש גדול). עם זאת במידת הצורך ניתן לטפל גם בסופי שבוע/חופש במצבים הדורשים קשב וריכוז וכן ויסות התנהגותי.

 

 

לרוש העמוד
 
דף הבית 
אודות  
תהליך האבחון של הפרעת קשב 
מבחנים ממוחשבים  
שאלונים להורדה  
שאלונים לאבחון עצמי 
מאמרים 
עדכונים 
קטעי וידאו 
...אימרות כנף של 
...ולעתים העיניים דומעות 
לילדים ונוער 
פורום 
דרכי הגעה  
קישורים מומלצים 
צרו קשר  
 
כל הזכויות שמורות למכון אדר © 2008