אפילפסיה של גיל הילדות/ דר' עדי אדר

כללי

 

מהי אפילפסיה ?

מקור המילה אפילפסיה הוא מילה יוונית משמעותה להיות "מותקף, מוחזק". עקב ההופעה הדרמטית של ההתקפים האמינו אנשים כי המחלה נגרמת על ידי שד ולכן החולים בה מקוללים. המחלה גרמה לפחדים ולתחושת דחייה מפני החולים בה.

מתי המחלה התגלתה?

זוהי אחת המחלות ה"עתיקות" ביותר. היא מתוארת כבר לפני ארבעת אלפים שנים כולל גם בכתבים יוונים ובתנ"ך. רק במאה ה- 19 הופיעו תיאורים מפורטים כאשר טיפול תרופתיים מרגיעים הוכנסו לטיפול ע"י Sir Charles Locock ב- 1857. ב- 1870 תיאר John Hughlings Jackson את חשיבות קליפת המוח בהיווצרות ההתפרצות החשמלית של הפרכוס האפילפטי. בשנת 1929 הודגמה האפשרות (ע"י Hans Berger ) של רישום האימפולסים החשמליים (מה שהפך בהמשך לתרשים ה- EEG ).

מי לוקה באפילפסיה?

למעשה כל אדם יכול לפתח פרכוס בנסיבות מסוימות. למוח יש "סף פרכוס" (המשתנה מאדם לאדם) כאשר בנסיבות מסוימות (כולל חבלת מוח, הרעלות, חבלת ראש ועוד) עלול להתפתח פרכוס. לכן לא כל פרכוס מצביע על כך שהאדם יפתח בעתיד אפילפסיה.

מה שכיחות האפילפסיה?

ההערכה היא שאחוז אחד מהאוכלוסייה יפתח צורה זו או אחרת של אפילפסיה במהלך החיים.

האם המחלה מופיעה בגיל מסוים?

למעשה המחלה עלולה להופיע בכל גיל . כמחצית המקרים מופיעים בעשור הראשון לחיים.

עם זאת מרבית הילדים המפתחים את המחלה בשנים הראשונות יראו ירידה בשכיחות ההתקפים ובעוצמתם בהמשך ולעתים עד העלמות מלאה.

מהו התקף אפילפטי?

תפקודי תאי המוח (כמו שאר תאי הגוף) תלוי בהעברה מסודרת של אותות חשמליים. ההתקף האפילפטי הוא התפרצות חשמלית בלתי תקינה המתפשטת לאיזורים נרחבים (עד לכלל קליפת המוח).

התפרצות זו מתבטאת קלינית כפרכוס אפילפטי. הממצאים הקליניים נובעים מהשוני באיזורים השונים במוח שמעורבים "בהתפרצות החשמלית".

מהי אאורה ( aura ) ?

הכוו נה למצב המקדים את ההתקף עצמו . לחלק מהאנשים קיימת תחושה שהיא בדרך קבועה בכל חולה ואשר זמן קצר לאחריה מתפתח ההתקף. חלק מהחולים חשים שינוי בחום הגוף, תחושת מתח, לעתים , צליל מוסיקלי, טעם מוזר, תחושת ריח מיוחד. לעתים אאורה מופיעה בפני עצמה וללא פרכוס ולעתים היא נחשבת לסוג של פרכוס.

 

 

לרוש העמוד
 
דף הבית 
אודות  
תהליך האבחון של הפרעת קשב 
מבחנים ממוחשבים  
שאלונים להורדה  
שאלונים לאבחון עצמי 
מאמרים 
עדכונים 
קטעי וידאו 
...אימרות כנף של 
...ולעתים העיניים דומעות 
לילדים ונוער 
פורום 
דרכי הגעה  
קישורים מומלצים 
צרו קשר  
 
כל הזכויות שמורות למכון אדר © 2008