אפילפסיה של גיל הילדות/ דר' עדי אדר

סוגי פרכוסים

 

קיימים סוגים רבים של פרכוסים ואחת החלוקות החשובות היא של The International League Against Epilepsy . חלוקה זו מגדירה שני סוגים עיקריים של פרכוסים : פרכוס כללי " ו"פרכוס חלקי". בכל אחד מסוגים אלו ישנם סוגים נוספים ולמעשה מוכרות יותר מ- 30 סוגי פרכוסים.

International classification of seizure disorders

Partial (Focal, local seizures)

A. Simple focal seizures (consciousness not impaired)

B. Complex partial seizures (with impairment of consciousness)

C. Partial seizures Generalized seizures

Generalized seizures (Convulsive or nonconvulsive)

A. Absence seizures

C. Clonic seizures

D. Tonic seizures

E. Tonic-clonic seizures

F. Astatic seizures

מהו פרכוס חלקי פשוט ( (Simple partial seizure ?

פרכוסים אלו מערבים חלק של הגוף כולל תנועות פתאומיות של חלק מהגוף או הפרעות תחושתיות כגון בראיה או שמיעה או תחושה פתאומית של פחד.

פרכוסים אלו לא מלווים שינוי במצב הכרה.

מהם פרכוסים מוטורים מורכבים ( Complex partial seizures )?

Complex-partial seizures (פרכוסים אלו כונו בעבר אפילפסיה פסיכומוטורית או (Temporal lobe epilepsy ומתבטאים כפרכוס עם פעילות מוטורית מורכבת עם ירידה במצב הכרה. בזמן הפרכוס החולה נראה מבולבל ומטושטש. תתכן התנהגות אוטומטית הכוללת הליכה, הפניית הראש, מלמול, משיכת בגדים ועוד. בזמן הפרכוס החולה יכול לבהות, ללקק שפתיים. ניתן לעתים לבלבל פרכוסים אלו עם absence seizures .

מהם התקפי absence ?

אלו פרכוסים כלליים המתאפיינים בשינוי במצב הכרה. ההתקף נמשך 5-15 שניות והילד נראה בוהה כאשר לעתים העיניים "מתגלגלות" למעלה. אין סימנים מזהירים ( aura ) לפני כן ובסיום ההתקף החולה חוזר מיידית להכרה. באופן טיפוסי, פרכוסים אלו מופיעים בילדות ונעלמים לקראת גיל ההתבגרות. לעתים מתפתחים בהמשך פרכוסים אחרים כגון פרכוסים טונים-קלונים ואחרים.

מהם פרכוסים טונים-קלונים tonic-clonic ( Grand Mal )?

זהו הפרכוס הכללי, המוכר והדרמטי ביותר. קיימות שתי פזות, הפזה הטונית שבה החולה מאבד הכרה, נופל והגוף מתקשה. הפזה השניה היא הפזה הקלונית שבמהלכה קיימות תנועות קצביות של הגפיים והגוף. בהמשך החולה מתאושש אך יכול להיות מבולבל וישנוני.

למרות שזהו הפרכוס המוכר ביותר הרי שפרכוסים מוקדיים מהווים 60% מכלל הפרכוסים!

מהם פרכוסים מדומים

פרכוסים מדומים ( pseudoseizures ) או פרכוסים פסיכוגנים שכיחים יחסית ויכולים להופיע באנשים הסובלים מאפילפסיה וגם באלו שאינם סובלים כלל מאפילפסיה. ההתקפים מתחילים עם נשימה מהירה, תחושת עקצוץ באברי גוף שונים ובהמשך אובדן הכרה, מצבי חוסר הכרה ממושכים, תנועות נדנוד ( thrashing ) של האגן . לעתים קשה להבדיל לעומת פרכוסים אמיתיים (כמובן שתרשים EEG בזמן התקף עשוי לעזור באבחנה).

האם יתכנו התקפים אפילפטים בילד שלא חולה באפילפסיה?

אפילפסיה היא מצב כרוני של התקפים חוזרים שלא נגרמים ע"י גורם כגון חום, חבלת ראש וכ"ו .

יתכנו התקפים המחקים התקפים אפילפטים (ובמקרים אלו אין פעילות חשמלית מוחית לא תקינה. מקרים אלו כוללים ירידה של רמת הסוכר, התעלפות, מיגרנה, נרקולפסיה ועוד).

לסיכום – ניתן להגדיר אפילפסיה רק במקרים בהם יש התקפים חוזרים ללא גורם חיצוני המחולל את ההתקפים (ולכן פרכוסי חום לא נכללים בהגדרה של אפילפסיה).

מה משך הזמן של פרכוס אפילפטי?

התשובה היא לא חד-משמעית ופרכוס יכול להימשך ממספר שניות ועד מספר דקות. במקרים נדירים הפרכוס נמשך שעות ואף ימים .

הפרכוסים הקצרים ביותר הם מסוג Absence seizures והם נמשכים מספר שניות. ההתקפים ה"קלסיים" מסוג tonic-clonic (Grand Mal) נמשכים מספר דקות. התקפים מסוג Complex partial seizures נמשכים ממספר שניות ועד דקות.

יתכנו מצבי Status epilepticus הנמשכים שעות עד ימים! מצבים אלו עלולים להוות מצב חרום רפואי. שאר המקרים בד"כ קצרים ומסתיימים מעצמם ויש צורך בסיוע רפואי תומך .

 

לרוש העמוד
 
דף הבית 
אודות  
תהליך האבחון של הפרעת קשב 
מבחנים ממוחשבים  
שאלונים להורדה  
שאלונים לאבחון עצמי 
מאמרים 
עדכונים 
קטעי וידאו 
...אימרות כנף של 
...ולעתים העיניים דומעות 
לילדים ונוער 
פורום 
דרכי הגעה  
קישורים מומלצים 
צרו קשר  
 
כל הזכויות שמורות למכון אדר © 2008