שובל המבולבל /דר' עדי אדר

כל הילדים מכירים את יובל המבולבל. אך מעטים מכירים את שובל המבולבל. ולמעשה עד לאחרונה הוא כלל לא היה מבולבל ורק מזה חודשיים ילדים החלו בתחילה להתלחש ואחר כך אף לקרוא לו בקול רם – שובל המבולבל. 

וגם שובל לא ממש מבין מה קורה לו. יושב לו בכיתה, לא מבין על מה המורה מדברת, למה היא מפסיקה פתאום לדבר, למה היא קופצת בין נושאים שונים  ומה הילדים רוצים ממנו?

הסיפור של שובל התרחש לפני מספר שנים. הוא אמיתי ומאז היו אצלי לא מעט מבולבלים ומבולבלות כמוהו...

שובל נכנס למשרד עם הוריו. ילד עדין, יפה תואר, עם עיניים כחולות רכות ומעט חולמניות. ישב לו בשקט, בזמן שהוריו מספרים ומתארים את האירועים המוזרים אשר התרחשו לבנם בחודש האחרון. איך פתאום הוא מתנהג כמו שיכור, נתקל בחפצים, בוהה, לא תמיד עונה לענין ובכלל מה קרה לשובל התלמיד הטוב אשר כה ירד בציוניו.

לפני כחודש הם שמעו לראשונה בפגישת חירום עם היועצת והמחנכת את המונח – הפרעת קשב וריכוז. ההפתעה ואחריה ההכחשה חלפו חיש מהר ולאחר מספר ימים של התלבטות הם פנו לקביעת תור לפגישה והם מחכים ומחכים....

כל מי שעוסק בנושא מכיר את תורי ההמתנה הארוכים ואכן אז תורי ההמתנה אלי היו מעל חצי שנה אך התיאור של הילד והמתרחש עימו בתקופה האחרונה היו כה מוזרים עד שהמפגש התרחש יחסית במהרה.

לאט לאט התמונה החלה להתבהר. שובל  היה ילד עדין, מנומס והשגיו הלימודיים היו תקינים. כל זאת נכון עד לפני כחודשיים. בתחילה השינויים היו כמעט בלתי מורגשים אך במהרה החלו הילדים בכיתה להתלחש, ואחר כך לצחוק ואחר כך ללעוג. ואילו הוריו אשר בתחילה נזפו בו הבינו שמשהו מתרחש ומחשבות רעות החלו להתגנב לראשם והחרדה כמעט הפכה לפניקה.

ואז הם נרגעו קמעה – לילד יש הפרעת קשב וריכוז! היועצת הסבירה להם את הנושא באריכות ודעתם נחה עליהם. אמנם, כל הענין נראה מוזר. שובל תמיד היה ילד קשוב, עדין, מכין שיעורים בדבקות וכי למה, עתה בכיתה ג' פתאום הופיעה לה משום מקום אותה הפרעה מוזרה?.

"שובל מתנהג כשיכור מזה חודשיים" – כך אמרו הוריו ומשהו בהתנהגותו במהלך המפגש אכן תמך באפשרות זו.
בשלב זה היה כבר ברור כי סיפורו של שובל שונה ואף משונה ואז...............

"שובל, תתחיל לנשום עמוק, עוד יותר עמוק, עוד יותר, אני נושם יחד איתך, אל תפסיק, תתאמץ"  כך פניתי לשובל בבקשה שנשמעה מאוד מוזרה להוריו. הם השתתקו וגם שובל שתק אך שיתף פעולה. בדבקות רבה הוא מילא אחר הוראותי וחיש קל אוויר החדר התמלא בקולות נשיפה ושאיפה עמוקים . במשך כדקה ניהלנו דו-קרב של נשימות כשאני מתחיל כבר לראות כוכבים................ ואז פתאום השתרר שקט, שובל בהה, נראה כמהופנט, החלו מצמוצים עדינים, בהמשך פיהוק, שובל התמתח לאחור, הניח לרגע את ראשו על השולחן ואז הזדקף והחל שוב לנשום בחוזקה.

הוריו נראו מוכי רעם! המחזה נראה להם מוזר ומפחיד. הם הסתכלו עלי ומעיניהם ניבטו סימני שאלה.

תחושה של הקלה, סיפוק ואף שביעות רצון הציפה אותי. זהו אחד הרגעים שרופא עשוי לחוש התעלות הרוח. רפואה זה מקצוע נפלא. אך גם בו יש הרבה שיגרה והשיגרה מובילה אותנו לעתים לקהות מחשבה ואבחון שגוי וזוהי סכנה גדולה לכל רופא.  ולכן מין מפגש כזה, שבו אתה ספק רופא, ספק קוסם המשנה כביכול גורלו של ילד בפעולה אחת היא התמצית של הרפואה.

"אין לשובל הפרעת קשב, מה שאתם רואים זה אירוע של ניתוק אפילפטי, אירועים אלו חוזרים אצל שובל עשרות ומאות פעמים ליום ולמעשה הוא נמצא במצב נדיר הקרוי ברפואה "סטטוס אפילפטי". מצבים של נשימה עמוקה וממושכת מעוררים התקפים אלו ולכן ביקשתי מילדכם לנשום עמוק וכל הכבוד לו על שיתוף הפעולה". כך הסברתי להוריו של שובל ומיד אחר כך נזקקתי למלוא יכולת השכנוע שלי להרגיעם, כי פתאום נחתה עליהם צרה חדשה ועד שהתרגלו לרעיון שיש לו הפרעת קשב והנה צרה חדשה...... 

שובל היה מבולבל, על זה כולם הסכימו. הוא לא לקה בהפרעת קשב, לא במחלת נפש, לא בנטילת חומרים אסורים אלא פשוט הוא שקע וצף לסירוגין בתוך הפרעה אפילפטית מתמשכת אשר גרמה להתנהגותו המוזרה.

אני עוקב אחרי שובל מספר שנים, פעם בשנה הוא מגיע אלי עם הוריו. כיום הוא מטופל תרופתית וללא סימן וזכר לאירועים אלו.  

ושובל לא לבד, יש עוד ילדים כמוהו, קצת מבולבלים, קצת בוהים, קשייהם נמשכים חודשים ואף שנים! ולעתים לא המורים, לא ההורים מבינים את הילדים. "הם עצלנים, חלשים בלימודים"...

ולכולנו לקח קטן – לא כל שמי שנראה אסטרונאוט, מרחף, חולמני ובוהה הוא אכן עם הפרעת קשב וריכוז. וריטלין לא פותר כל דבר.... נהפוך הוא ! במצבים אלו מתן ריטלין עלול אף להחמיר את המצב.


עצובים, הצלחות, כישלונות, לילות ללא שינה,  תהיות, מפגשים רווי דמעות או צחוק. ויש גם מפגשים כאלו, שנחרטים בלב, עם שובל המבולבל, הוריו המודאגים וכביכול מעשה הקסמים שבעקבותיו האבחנה האמיתית נחשפה, הוחל בטיפול תרופתי וכיום שובל ילד חמוד, שקט ובעיקר לא מבולבל.....

 
 
דף הבית 
אודות  
תהליך האבחון של הפרעת קשב 
מבחנים ממוחשבים  
שאלונים להורדה  
שאלונים לאבחון עצמי 
מאמרים 
עדכונים 
קטעי וידאו 
...אימרות כנף של 
...ולעתים העיניים דומעות 
לילדים ונוער 
פורום 
דרכי הגעה  
קישורים מומלצים 
צרו קשר  

 

כל הזכויות שמורות למכון אדר © 2008