הקדמה


להל ן הסבר כללי על אופן ביצוע אבחון הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים במכון אדר:
אבחון של הפרעות קשב יאה לו האמרה – "הצדק צריך לא רק להעשות אלא גם להראות". הורים, ילדים (וגם מבוגרים הבאים לאבחון)  מגיעים לאבחון זה אכולי ספקות, חרדים, מתוסכלים ובד"כ לאחר זמן רב "שהתבשלו" וקיבלו את העובדה שצריך לבצע אבחון. בניגוד מסוים למצבים אחרים ברפואה (בהם ההורים נוטים יותר לקבל את הסמכות הרפואית ולעתים אף מסתפקים בהסבר קצר)  ההורים מצפים לאבחון מעמיק, להסברים מפורטים, להתלבטות עם הרופא ובעיקר מצפים לפעמים לפתרון פלא, לישועה שתיטיב עם הילדים והוריהם או עם המבוגרים ושלל בעיותיהם.
אחת הטעויות השכיחות היא ניסיון לעתים למנוע מהמאבחן את כל האינפורמציה כגון דיווח של המורים: "אני רוצה שתבדוק אותו נקי"... "אנחנו לא רוצים לשתף את בית הספר".... "אני יכולה לדווח לך כל מה שאתה רוצה".
עליכם לדעת שהרופא אינו קוסם, הוא זקוק לנתונים, לעובדות, תסמינים ואת כל הנתונים האלו הוא יכול לקבל מדו"חות של ההורים, בית הספר, אבחונים פסכיולוגים ושל גורמי מקצוע אחרים וכמובן שיחה עם ההורים, הילד (או המבוגר הנבדק). לא ניתן בד"כ לאבחן רק על סמך מראה עיניים. משל למה הדבר דומה? לצפות ששופט יכריע במשפט ללא ראיות או עדויות ורק על סמך מראה עיניו.
יש לזכור כי ילד המגיע עם הוריו לאבחון קצת מבוהל, מתוח ולא מתנהג בטבעיות. חשוב מאוד לקבל מידע על התנהגותו ותפקדו בסיטואציות טבעיות מחוץ לחדר הרופא ומי שרוצה אכן אבחון מעמיק ומהימן חייב לבוא עם נכונות, פתיחות וכל המידע לו נזקק המאבחן!

משך האבחון - אבחון הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים במכון אדר מתחלק לשני חלקים. החלק הראשון של ביצוע מבחנים ממוחשבים והחלק השני הכולל מפגש עם דר' עדי אדר . משך האבחון הכולל הוא כ 3-4 שעות כאשר ניתן לבצע את האבחון באופן משולב במפגש אחד או לפצלו לשני מפגשים.

הערה- מבחינת העומס והמאמץ אשר לו נדרש ילד במפגש משולב – בהחלט ניתן לבצע את האבחון בפעם אחת כאשר לא נדרש במפגש זה מאמץ רב יותר מאשר ביום לימודים רגיל או בביצוע אבחון פסיכולוגי/דידקטי. יש גם לדעת שבמפגש זה אין הילד חייב להיות בשיא הריכוז שלו ולמעשה אנו רוצים להתרשם מתפקודו הרגיל היום-יומי כולל כאשר הוא נזקק למאמץ וריכוז מתמשך.

הסבר על האבחון


במכון אדר מתבצעים אבחונים לקשב וריכוז מגיל 5.5 שנים ואילך כולל במבוגרים.

אבחון הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים כולל שני מפגשים –
במהלך המפגש הראשון נערכים המבחנים הממוחשבים:

 • מבחן טובה: הסבר על המבחן ראה ב"מבחנים ממוחשבים"
 • מבחן BRC : הסבר על המבחן ראה ב"מבחנים ממוחשבים"
 • האבחון הקליני הנוירולוגי -  מבוצע על ידי דר' אדר וכולל בדיקה נוירולוגית, התרשמות כללית, התרשמות לגבי תפקוד לימודי, תפקודי קשב וריכוז, עיון וניתוח דו"חות ובשאלונים שמולאו על ידי ההורים והמורים , אבחונים נוספים בוצעו, תוצאות המבחנים הממוחשבים, שיחה עם ההורים והילדים  וכתיבת חוות דעת מסכמת הכוללת את סיכום הממצאים, המלצות . בסיכום המפגש ההורים מקבלים (הסיכום ניתן או ביום המפגש או נשלח בהמשך בדואר רשום) את הסיכום המלא של האבחון כולל הסבר מפורט על כל נושא הפרעות קשב, סוגי טיפול ועוד.

הנחיות כללית:

 • בשל משך הזמן הארוך של השהות במכון אנו ממליצים להגיע מצוידים עם מזון ושתיה. במכון מכונת שתיה חמה וקרה. באיזור המכון מספר מרכזי קניה.
 • חניה - מספר מקומות החנייה רחוב פראוור מוגבל לדיירים ש להרחוב לכן אנו מבקשים לחנות את הרכב באחד הרחובות הסמוכים – רחוב המדע או רחוב דוד ילין.

הכנת הילדים למפגש

 • א. חשוב מאוד להכין את הילדים ולהסביר להם שמדובר באבחון פשוט, ידידותי. זה לא מבחן, אין ציונים  וכל המטרה היא לעזור לילד ולהקל על קשייו.
 • האבחון לא כרוך בשום פעולה מכאיבה לא זריקות, לא עקירות שיניים ולא פעילות מכאיבה כשלהי..... ילדים צעירים חוששים מהרע מכל.... אנא, הרגיעו אותם.
 • חשוב להבהיר להם שהבדיקה כרוכה בנטילה חד פעמים של כדור. מי שלא יודע לבלוע יכול ללעוס א תהכדור. מומל ץשההורים יביאו מאכל שהילד אוהב ואשר הוא יכול לבלוע איתו א תהכדור!
 • מומלץ מאוד להראות להם את האתר של מכון אדר.... זה מרגיע אותם! יש במכון משחקי מחשב יפים ומרתקים, בעלי חיים (תוכי מדבר, ציפורי שיר, דגים, אלמוגים, מיים, צעצועים, דפים לציור, שתיה חמה לילדים..
 • ואתם הילדים!!! – אתם מוזמנים להכנס לאתר שלנו, לסייר בו, להתרשם מהתמונות בכדי להבין טוב יותר לקראת מה הם באים.
 • דוחות הורים מורה, אבחונים פסיכולוגים ואחרים - כפי שצויין קודם לכן, חלק מהאבחון של דר' אדר מורכב מניתוח דוחות ושאלונים שממלאים ההורים והמורים. את השאלונים ניתן להוריד באתר שלנו או לבקש שישלחו בפקס, דואר או דוא"ל. חשוב שהדו"חות יהיו במכון מספר ימים לפני המפגש עם דר' אדר, לכן אנו ממליצים למלא את הדוחות ולשלוח אותם אלינו דרך הדוא"ל, הפקס או דואר (מומלץ להכין עותק) בהקדם האפשרי.
 • הקלטה של המפגשים -  מכון אדר מאובטח על ידי מערכת אזעקה כולל מצלמות במעגל סגור, כמו כן המפגש עם דר' אדר מצולם ומוקלט לצורך תיעוד רפואי וכתיבת חוות דעת. מטרת ההקלטה היא לשפר את הדיווח הרפואי וחשוב לציין כי לא יתבצע כל שימוש מחוץ למכון בחומר המוקלט. בהגיעכם לפגישה עם דר' אדר תתבקשו לחתום על הסכמה שלהנאמר לעיל, במידה ואתם מבקשים לא להקליט את המפגש אנא ציינו זאת בפני המזכירה.   

לסיכום – מכון אדר הוא לא מכון רפואי שגרתי המתמחה באבחון הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים. הוא מהווה חוויה של יופי, טבע, אמנות, אסתטיקה, ריגוש (הבנים בדרך כלל עטים על משחקי המחשב....) ואנו מקווים שגם מקצועיות............... אנו ממתינים לכם....

 
לרוש העמוד
 
דף הבית 
אודות  
תהליך האבחון של הפרעת קשב 
מבחנים ממוחשבים  
שאלונים להורדה  
שאלונים לאבחון עצמי 
מאמרים 
עדכונים 
קטעי וידאו 
...אימרות כנף של 
...ולעתים העיניים דומעות 
לילדים ונוער 
פורום 
דרכי הגעה  
קישורים מומלצים 
צרו קשר  
כל הזכויות שמורות למכון אדר © 2008